eRBetka czyli ERB po prostu rozdzielnica RB

erbetka

Erbetka (ERB) – do czego służy?

Energia elektryczna jest przesyłana przez sieć i aby mogła dotrzeć na plac budowy  potrzebne jest kilka elementów. Za samą skrzynkę przyłączeniową i licznik energii  odpowiada zakład energetyczny. Jednak za wewnętrzną linię zasilającą i erbetkę odpowiada właściciel budowy (firma prowadzące prace).

Rozdzielnica budowlana jest często niezbędna, żeby podłączyć prąd i zasilać urządzenia. Plac budowy zazwyczaj nie posiada gotowego zapasu gniazd i nie jest przystosowany do zasilania na zewnątrz, jak i wewnątrz powstającego budynku. Erbetka jest niezbędna pomiędzy linią energetyczną, a wewnętrzną linią zasilającą. Poniższa ilustracja w schematyczny sposób prezentuje rolę ERB-tki i jej rolę na budowie.

ERB erbetka

ERB-tka budowlana

– gdzie ją wykorzystasz ?

 • na każdym placu budowy
 • przy pracach, gdzie potrzebna jest siła
 • w czasie remontu do zasilania maszyn
 • podczas prac wykończeniowych
 • w sytuacjach, gdy potrzeba prądu

ERB – erbetka

– najważniejsze zalety

 • mocna i solidna konstrukcja, najwyższa jakość
 • dodatkowe oświetlenie gniazd lub daszek
 • dobierz ilość gniazd 16A, 32A, 63A i 250V
 • kółka transportowe lub rączki do przenoszenia
 • rozdzielnice z licznikiem energii (pod wynajem)

Erbetki siłowe / 3-fazowe

Jak zbudowana jest erbetka?

Erbetka to skrzynka (obudowa termoutwardzalna), w której znajduje się najczęściej aparatura pomiarowa, sterownicza, sygnalizacyjna, zabezpieczająca oraz rozdzielająca. W rozdzielnicy może być zainstalowany licznik energii, który od razu mierzy ilość zużytego prądu. Ilość gniazd oraz zabezpieczeń zależy od potrzeb.Wybór konkretnego rodzaju eRBetki powinien być zawsze dopasowywany do specyfiki placu budowy, wymagań oraz ilości  i rodzaju zasilanych odbiorników.

Każda rozdzielnica posiada dopasowane zabezpieczenia w postaci wyłączników nadmiarowo-prądowych (opcjonalnie wyłączniki różnicowo-prądowe). Erbetka posiada gniazda (zarówno jednofazowe jak i trójfazowe) i zaciski przyłączeniowe (w tym na przewód neutralny i przewód ochronny). W wielu przypadkach rozdzielnica posiada wyłącznik główny (montowany na zewnątrz), który umożliwia szybkie wyłączenie dopływu prądu. Tzw. różnicówki, czyli wyłączniki różnicowo-prądowe służą do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym (uszkodzone urządzenie lub awaria).

Rozdzielnice budowlane ERB 160RT1
Rozdzielnica budowlana ERB 32R4
Gotowa rozdzielnica ERB 32 AWZk1

Dodatkowo tzw. współczynnik IP mówi o odporności rozdzielnicy na wilgoć lub zachlapanie oraz zapylenie i skrajne temperatury. Solidnie wykonane erbetki są szczelne i odporne (posiadają mocną obudowę, metalowy stojak, specjalny daszek chroniący przez deszczem). Dzięki temu erbetkę można bezpiecznie użytkować wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Dedykowane dla firm wynajmujących sprzęt budowlany. Rozdzielnica z oświetleniem, gniazda trójfazowe są zabezpieczone metalową osłoną, która uniemożliwia wyrwanie w trakcie intensywnego użytkowania.

Czym kierować się przy wyborze rozdzielnicy?

Przy wyborze rozdzielnicy należy kierować się trzema kwestiami:

 1. Ile gniazd jednofazowych i trójfazowych zawiera rozdzielnica
 2. Jakie zabezpieczenia zawiera rozdzielnica
 3. Jaki stopień ochrony IP posiada obudowa rozdzielnicy
Skrzynka elektryczna ESP 16AW
Skrzynka elektryczna ESP 32AW
Rozdzielnica budowlana ERB 32AWS1
Rozdzielnica przenośna ERB 32AWK1

Jak wybrać erbetkę?

Aby dobrze wybrać rozdzielnicę elektryczną należy wcześniej przewidzieć ile gniazd jednofazowych i trójfazowych będziemy potrzebować. Powinniśmy również orientować się jakie zabezpieczenia powinna zawierać i jaki stopień ochrony IP będzie wymagany

Liczba gniazd w erbetce powinna uwzględniać zapotrzebowanie na placu budowy (specjalne rozdzielnice do zasilania samego dźwigu). W przypadku domu jednorodzinnego optymalne będzie urządzenie zawierające 3-4 gniazda jednofazowe i 2-3 gniazda trójfazowe, przy czym warto pamiętać też o możliwości użycia przedłużaczy i rozdzielaczy.

Ile i jakich gniazd potrzebujesz?

Dedykowana dla firm prowadzących prace wykończeniowe. Użyte materiały gwarantują wytrzymałość i niezawodność konstrukcji.

ERB to pierwiastek

Erb jest stosowany w telekomunikacji we wzmacniaczach sygnału światłowodowego, tzw. EDFA (ang. erbium-doped fiber amplifier). Wykorzystuje się tu jego zdolność do luminescencji z emisją światła o długości fali 1,55 μm, która jest wykorzystywana w światłowodach, gdyż przy tej długości fali występują najmniejsze straty transmisji we włóknach. To tylko taka ciekawostka.

Jest to jeden z czterech pierwiastków, których nazwy zostały utworzone od szwedzkiej miejscowości Ytterby (są to: erb, itr, iterb, terb). Pierwiastek został odkryty w 1843 przez Carla Mosandera.

Rozdzielnica budowlana ERB 32R4
Rozdzielnica elektryczna budowlana ERB 40A1
Rozdzielnica budowlana ERB 63A2
Rozdzielnica budowlana ERB 160A2

Rozdzielnice elektryczne budowlane są perfekcyjne do zasilania miejsc pracy w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Swobodny dostęp do każdego z gniazd, bez względu na ilość podłączonych urządzeń.

Każda rozdzielnica budowlana posiada opis na stronie producenta (www.partnersite.eu). Wygodnie zamówisz je w naszym sklepie – zapraszamy do działu: rozdzielnice elektryczne.

Rozdzielnice z licznikiem

Szczególnie wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy na budowie pracuje kilka różnych firm. Licznik w rozdzielnicy budowlanej umożliwia podział kosztów oraz dokładne ustalenie kto i ile wykorzystał kWh.

Zobacz: rozdzielnice elektryczne z licznikiem

rozdzielnice budowlane z licznikiem

Zamów dzisiaj i odbierz jutro

lub dodaj dzień na dostawę kurierem

Większość zamówień realizujemy bez zbędnej zwłoki, natychmiast. Dla bezpieczeństwa podajemy zapas dwóch dni roboczych. Szczególnie przed świętami, gdy kurierzy mają mnóstwo pracy. Czasami mamy mnóstwo zamówień i nie jesteśmy w stanie wysłać paczki w ten sam dzień. Zdajemy sobie sprawę, że rozdzielnica budowlana jest zazwyczaj pilnie potrzebna i nie można zwlekać z czasem dostawy.

Rozdzielnice budowlane gotowe do wkopania w grunt lub do zawieszenia na ścianie. Daszek ochronny zabezpiecza przed opadami.

Korzystamy z plików cockies, aby lepiej zrozumieć Twoje potrzeby. Zobacz politykę prywatności.